Što je volontiranje?

Riječ volonter (franc.volontaire) označava osobu koja besplatno obavlja neku službu, dakle volontirati znači besplatno služiti. Volontiranjem se, također, smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit. Kako je 2011. godina proglašena Europskom godinom volontiranja odlučili smo se svojim trudom i aktivnostima priključiti mnogima koji daju od sebe kako bi drugi bolje i sretnije živjeli.

PROJEKT VOLONTIRANJE U ŠKOLI

Jedan od projekata vezanih za European Studies Programme je i Volontiranje u školi.

Na prijedlog naše pedagoginje Vesne Batković prihvaćen je i slogan koji će obilježiti akcije volontiranja tijekom školske godine. On glasi: Dobrota se uvijek vraća.

Tko sudjeluje u projektu?

Učenici i učitelji razredne i predmetne nastave (od 1. do 8. razreda).

Ciljevi projekta

Promicanje ljudskih prava, mira i ljubavi, zaštite okoliša, solidarnosti i poticanje osobnog razvoja kroz volonterski rad te promicanje istog.

Kako smo volontirali?

• Prikupljanje plastičnih čepova

Tijekom ljeta došli smo na ideju da počnemo skupljati plastične čepove. Kako je plastika u prirodi vrlo štetna odlučili smo se na ovu akciju. Skupljali smo sve vrste plastičnih čepova koje smo donirali Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL) sa sjedištem u Čakovcu. Udruga će za čepove dobiti novac kojim će kupiti potrebne lijekove za svoje bolesne članove.

Udruga oboljelih od leukemije i limfoma

Uspješno završena akcija skupljanja plastičnih čepova

Od 19. do 21. prosinca 2011. učenici su u školu donosili skupljene plastične čepove kako bi ih svi zajedno izvagali i stavili u odgovarajuće plastične vreće. Prikupljeno je oko 220 kg, što iznosi preko 100 tisuća čepova. 21. prosinca 2011. čepovi su kombijem City Ex-a poslani na adresu udruge u Čakovec.

Galeriju slika pogledajte ovdje.

• Sudjelovanje u sabirnoj akciji Solidarnost na djelu 2011

Učenici su 13. listopada 2011., pod vodstvom vjeroučiteljice Silvije Faletar, skupljanjem financijskim sredstava sudjelovali u sabirnoj akciji Hrvatskog crvenog križa Solidarnost na djelu 2011.

Hrvatski crveni križ je u školu dostavio 1000 novčanih bonova zahvalnosti s oznakom vrijednosti od 1 kn. Za svaku prikupljenu kunu učenici su u znak zahvalnosti poklonili po jedan spomenuti bon.

Cilj ove akcije bio je razviti socijalnu svijest učenika i pomagati ljudima kojima je pomoć potrebna.

U sabirnoj akciji Hrvatskog crvenog križa Solidarnost na djelu 2011 učenici naše škole prikupili su 850,00 kn koje smo uplatili na žiro račun Hrvatskog crvenog križa. Veliko hvala svima koji su svojim prilogom potpomogli ovu akciju.

Prikupljeni novac Hrvatski crveni križ iskoristit će za kupnju obiteljskih paketa hrane i higijenskih artikala socijalno ugroženim obiteljima.

« Svibanj 2024 »