Zašto je važno reciklirati?

Kada iskorištene materijale recikliramo time dobivamo nove proizvode i tako smanjujemo potrebu za korištenjem prirodnih resursa.

Recikliranjem štedimo energiju

Upotrebom recikliranih materijala u proizvodnji štedimo energiju, jer je daleko veća potrošnja kada nove proizvode dobivamo preradom prirodnih sirovina. Štednja energije je važan čimbenik u očuvanju životne sredine i ublažavanja globalnog zatopljenja i posljedica koje ono ostavlja na planet Zemlju.

Recikliranje pomaže u zaštiti životne sredine

Svi procesi kojima se dobivaju rude i sirovine su potencijalno štetni za životnu sredinu. Smanjenjem upotrebe prirodnih sirovina smanjuje se zagađenje zraka, vode i tla. Ušteda energije doprinosi smanjenju emisije stakleničkih plinova.

Recikliranje doprinosi smanjenju odlagališta i zagađenja tla

Broj ljudi na našem planetu popeo se skoro na 7 milijardi. Usporedno porastu broja stanovnika Zemlje povećava se i količina otpada koji se svakodnevno stvara u domaćinstvima i privredi. Sve je više odlagališta na kojima se otpad odlaže, a koji zagađuju tlo, smanjuju površinu obradivog zemljišta i postaju potencijalni izvori zaraze ljudi i životinja. Recikliranje značajno smanjuje količinu otpada koji se odlaže na odlagališta, a samim time i njihovo širenje.

U nastavku provjerite što sve recikliramo u našoj školi.