> U4energy

U4energy je međunarodno natjecanje koje je pokrenula Europska komisija, s ciljem promocije energetske učinkovitosti u školama. Moguće je natjecati se u tri kategorije: mjere energetske učinkovitosti u školi, najbolje pedagoške aktivnosti za jačanje osvještenosti o učinkovitoj upotrebi energije i najbolja kampanja o podizanju svjesti o energetskoj učinkovitosti.

Škole diljem Europe pozvane su na sudjelovanje u ovom uzbudljivom natjecanju kako bi pokazale svoja postiguća u očuvanju energije i okretanju prema održivoj budućnosti. Prvi krug natjecanja U4energy službeno je započeo u mjesecu rujnu 2010. godine.

Više o natjecanju pročitajte na službenim stranicama → U4energy

Naša škola sudjeluje u kategoriji Mjere energetske učinkovitosti u školi.

Trajanje projekta: od 1. listopada 2010. do 30. travnja 2011. godine.

Voditelj projekta: Ivan Žunac, prof.

Aktivnosti:

18.11.2010.

Prilikom osmišljavanja aktivnosti koje ćemo provoditi tijekom godine najprije smo zajedno dogovorili naziv našeg projekta. Učitelji i učenici jednoglasno su odlučili da će on glasiti ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST (TOGETHER FOR THE FUTURE). Svi smo se složili da su ove riječi najbolji pokazatelj koliko smo svjesni situacije u kojoj se nalazi naš planet i da je krajnje vrijeme da nešto poduzmemo.

19.11.2010.

Kako bi potaknuli druge učenike i svoje učitelje da što racionalnije troše energiju u školi i kućanstvu skupina učenika koja sudjeluje u projektu izradila je zanimljive podsjetnike koje su zalijepili na svaki prekidač u školi, svaki radijator te pored svake slavine za vodu.

22.11.2010.

Električnu energiju smo počeli štediti tako da smo umjesto običnih žarulja stavljali štedne. Mijenjali smo žarulje u informatičkoj učionici i u hodnicima škole. Sljedeći korak je zamjena neispravnih neonskih žarulja i startera.

Štedne žarulje

Siječanj 2011. - travanj 2011.

Otkako smo se uključili u natjecanje napravili smo dosta stvari kako bi uštedili energiju, a to su:

• zamjena običnih žarulja štednima
  • postavljanje senzora za centralno grijanje na krov školske zgrade (kada temperatura zraka poraste na 15°C automatski se isključuje centralno grijanje)
  • smanjenje potrošnje prirodnog plina reguliranjem rada radijatora (postavljanje regulatora na manje vrijednosti – naročito preko noći i vikendom)
  • poticanje učitelja i učenika da ne pale svjetla ukoliko za to ne postoji opravdani razlog
  • prilikom završetka rada na računalima, postavljanje u Stand-by način rada
  • zatvaranje prozora ako je grijanje uključeno
  • postavljanje opcije Shutdown za automatsko gašenje računala (na većini računala postavljeno vrijeme gašenja računala je 19,00 sati svaki dan)
  • postavljanje naljepnica na radijatore i električne prekidače

20.5.2011.

Danas točno u ponoć završava prvi krug natjecanja U4energy. To je ujedno bio i rok predaje svih korištenih materijala, alata za uštedu energije, rezultata upitnika i dr. Sa zadovoljstvom možemo reći da smo uspjeli ispuniti zadani cilj na početku natjecanja, tj. uspjeli smo uštediti električnu energiju i prirodni plin, te osvijestiti mlađe naraštaje o energetskoj učinkovitosti.

NAŠE REZULTATE POGLEDAJTE NA SLUŽBENOJ STRANICI NATJECANJA → OVDJE

Obećanje učenika: