Realizacija terenske nastave učenika (Model A) u Dalju - 18. 5. 2023. godine

Autor: Alen Turjak, 19. 5. 2023.

U četvrtak 19. svibnja 2023. godine učenici odjeljenja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku posjetili su Kulturni i znanstveni centar Milutin Milanković u Dalju i manastir Uspenja Presvete Bogorodice u Dalj planini. Bila je to prilika za realizaciju sadržaja planiranih predmetnim kurikulumima, ali i druženje koje nije uspio pokvariti ni ovaj kišni dan. (Vidi se iz fotografija😊).
Zašto je jedno od odredišta naše izvanučioničke nastave bila jedna kuća u Dalju možete pročitati u nastavku.
Milutin Milanković, astronom, geofizičar, klimatolog, matematičar, inženjer pronalazač, doktor tehnike, sveučilišni profesor, književnik, rođen je u Dalju, selu na desnoj obali Dunava. U Osijeku je pohađao gimnaziju, u Beču studirao i doktorirao, a u Beogradu radio kao sveučilišni profesor. Po vlastitoj želji sahranjen je u rodnom mjestu.
Njegovo kapitalno djelo Kanon osunčavanja i njegova primjena na problem ledenog doba svrstano je u najznačajnija naučna djela 20. stoljeća. Milutina Milankovića svjetska nauka uvrstila je među 5 najvećih naučnika 20. stoljeća, a NASA, agencija za svemirska istraživanja, među 15 najvećih naučnika svih vremena koji su se bavili planetom Zemljom .
U Milankovićevu čast jedan krater na Mjesecu, jedan na Marsu i jedan planetoid nazvani su njegovim imenom. Jedna od budućih ekspedicija na Mars nosi Milankovićevo ime. UNESCO je 2009. godinu, povodom 130. godišnjice naučnikovog rođenja, proglasio Milankovićevom godinom. U svijetu se održavaju međunarodni naučni simpozijumi posvećeni Milankoviću, a globalna promjena klime na Zemlji čini njegovo djelo trajno aktualnim. (izvor:https://www.milutin-milankovic.com/kulturni-i-znanstveni.../)

Fotografije možete pogledati klikom na poveznicu

« Svibanj 2024 »