Betlehemsko svjetlo u našoj školi - 18. 12. 2022. godine

Autor: Alen Turjak, 18. 12. 2022.

Paljenje i dijeljenje Betlehemskog svjetla podsjeća da ljudi dobre volje žele jedni drugima mir i dobro te da je zadatak sviju nas da širimo mir među ljudima.
Na Božićnu večer sada već davne 1986. godine u emisiji austrijske televizije „Licht uns Dunkel“ u kojoj ljudi pomažu jedni drugima, jedna je gledateljica u znak zahvale darovateljima umjesto uobičajenih poklona odlučila podariti svjetiljke. Tako se razvila divna ideja, prihvaćena kasnije u mnogim Europskim zemljama - ideja Betlehemskog svjetla mira.

Svjetlo će doći i u našu školu, i to sutra u ponedjeljak 19. 12. 2022. godine. Želite li ponijeti Svjetlo u svoje domove, uzmite si lampion i dođite u školu u periodu od 10:00 do 13:00 sati.

Više o Betlehemskom svjetlu pročitajte klikom na "više".

Izviđači-skauti Austrije koji su 1988. godine prvi puta donijeli Betlehemsko svjetlo iz spilje Isusova rođenja u Betlehemu su donošenje Svjetla pretvorili u tradicionalnu programsku aktivnost. Ideja i realizacija prihvaćena je u skautskim organizacijama mnogih zemalja Europe kao ideja Betlehemskog svjetla mira. Program je prerastao u veliku međunarodnu skautsku  aktivnost i to ne samo u cijeloj Europi.
Betlehemsko svjetlo pali se prvu nedjelju došašća tijekom velike svečanosti u Betlehemu, na mjestu Kristova rođenja. Austrijski skauti Svjetlo obično donose u Beč gdje se ekumenska svečanost svake godine priređuje u drugoj crkvi različitih vjeroispovijesti. U Beču na središnjoj ekumenskoj svečanosti Svjetlo će preuzimati skauti iz mnogih europskih zemalja. Članovi Saveza izviđača Hrvatske 30. godinu odlaze u Austriju po Betlehemsko svjetlo mira te ga potom donose u Zagrebačku katedralu. Iz katedrale Svjetlo zatim izviđači odnose u župe širom Hrvatske, kao i u mnogobrojne državne institucije.
Svjetlo je apsolutni simbol Božića i u Bibliji simbolizira dolazak Isusa Krista, sina Božjega i Svjetla svijeta. Njegovim je rođenjem obećan mir svim ljudima dobre volje.
Savez izviđača Hrvatske Betlehemsko svjetlo donosi u Hrvatsku od 1992. godine i to je jedna od najvećih aktivnosti tijekom godine gdje se spontano okuplja velik broj članova, roditelja, prijatelja skauta i naših građana Hrvatske.

« Svibanj 2024 »