Obilježavanje 57. Vinkovačkih jeseni i dječji program pod nazivom "Dvorište ideja" - 8. 9. 2022. godine

Autor: Alen Turjak, 8. 9. 2022.

Dragi učenici i poštovani roditelji,

pod temom ‘’Ravnico, sva u klasju žita zlatnoga!”, od 9. do 18. rujna 2022. godine, bit će održane 57. Vinkovačke jeseni. Program navedene smotre možete pogledati na fotografiji u prilogu poruke.

Također, ove je godine organiziran i iznimno kvalitetan program i za djecu.
Dvorište ideja je popratna manifestacija Vinkovačkih jeseni za djecu u dvorištu Gradskog muzeja Vinkovci. Dvorište ideja prvenstveno je namijenjeno djeci, ali i mladima, kao i roditeljima. Na fotografiji iz priloga možete pogledati raspored šarolikog i bogatog programa za djecu te time razveseliti najmlađe članove vaših obitelji.

O manifestaciji Vinkovačkih jeseni saznati više možete na službenim stranicama i klikom na "više".

O Vinkovačkim jesenima (izvor: https://vinkovackejeseni.hr/o-nama/):

Svoju duhovnu profinjenost izkazivale su i iskazuju Slavonke izrađujući izuzetno lijepe i karakteristične nošnje. Da te nošnje ne bi ostale skrivene u ladičarima, da se vedri slavonski čovjek raduje i iskaže svoju snagu i iskonski pečat – to je bio glavni, ako ne i jedini motiv okrune ljepote slavonske ravnice smotrom na kojoj će zabliještati bjelinom ruho narodno, zaciktati tambure i gajde zaguditi, a Slavonci zapjevati široko, otegnuto, «k'o ova zemlja što ih rodi».

Vinkovačke jeseni su ubrzo prešle uske zavičajne granice i započele međusobno povezivati sve one ljude koji vole i cijene tradicijsku kulturu, jezik i običaje , a to će uključivati svestranu razmjenu kulturnih, gospodarskih i ostalih dobara diljem naše zemlje i proširenje ove jedinstvene smotre novim manifestacijama: znanstvenim, turističkim, sportskim, zabavnim …

Bitna rečenica kojom bi trebalo definirati pojam Jeseni trebala bi uvijek glasiti: To je smotra koja teži trajnoj afirmaciji izvornoga kulturnoumjetničkoga narodnoga stvaralaštva temeljenoga na bogatoj baštini naroda Vinkovačkoga kraja i cijele Hrvatske.

Vinkovačke su jeseni postale originalni popularno-znanstveni skup izvorne narodne kulture ,mjesto njezina sakupljanja, što ne znači da su Jeseni bile niti da će biti kočnica suvremenoga razvoja. One su samo čuvarica i slikarica izvornoga načina života, one pokazuju slike prošlosti i sadašnjosti, upućuju na neistražene pravce i mogućnosti u budućnosti.

Vinkovačke su jeseni izašle iz duše slavonskoga čovjeka, one su potvrda ljepote ove ravnice, one su želja da se sačuva od zaborava nekadašnje selo, njegovi ljudi i običaji, a posebice glazbena baština, koju treba otkrivati suvremenom čovjeku i ljubitelju narodnih glazbenih umjetnina.

Priloženi dokumenti:
VJ_57_program.jpg (616.98 KB)