Realizacija Erasmus+ projekta u Finskoj - 27. 11.-2. 12. 2023. godine

Autor: Alen Turjak, 8. 12. 2023.

U razdoblju od 27. studenoga do 2. prosinca, u mjestu Nurmes u Finskoj, u Centru za mlade Hyvärilä, realiziran je Erasmus+ projekt „Games are not just a game” koji je okupio 27 sudionika iz 12 europskih zemalja na kojemu su sudjelovali i Alen Turjak, ravnatelj OŠ Nikole Tesle te učiteljica razredne nastave Katica Konstantinović. Kako se Katica već godinama bavi osmišljavanjem i razvijanjem edukativnih društvenih igara u svrhu pomaganja učenicima pri usvajanju nastavnoga gradiva, ovo je bio samo prirodan korak naprijed.
Uz Alena i Katicu, na projektu je iz Hrvatske sudjelovalo i nekoliko učiteljica solinskih osnovnih škola (OŠ kraljice Jelene i OŠ Vjekoslava Paraća), jedna pedagoginja i ravnateljica te glavni i odgovorni, predsjednik projektnog partnera OIP „Posejdon“, Igor Spetič. Uz Igora koji je u Nurmesu bio u ulozi trenera, našli su se još Vedran Štajdohar iz Hrvatske i Sami Sorjonen iz Finske. Projekt „Games are not just a game” ili u prijevodu „Igre nisu samo obična igra“ ima za cilj zaroniti dublje u svijet igara prikladnih za korištenje u obrazovne svrhe. Sudionicima projekta predstavljeni su alati i metode temeljeni na igrama koje im mogu pomoći u razvijanju kompetencija, vještina i talenata korisnih u njihovom profesionalnom radu s mladima.
Osim toga projekt je zamišljen i kao interkulturalna razmjena i prilika za raspravu o temama kao što su mentalno zdravlje, osobni razvoj te korištenje igara u obrazovnom radu, a sudionici su imali prilike odigrati čitav niz interaktivnih igara kao što su: Thor, NFE Box, Mission Z, Storytelling in games, Proactive Ecoland i dr.
Uz već navedene ciljeve, trening je imao za cilj potaknuti među sudionicima raspravu o važnim pitanjima kao što su prilike u društvu, klimatske promjene, tolerancija i slično.
Svim sudionicima projekta po završetku je uručena Youthpass potvrda koja predstavlja alat Europske unije za planiranje, praćenje, vrednovanje i priznavanje rezultata neformalnog učenja svih sudionika u projektima programa Erasmus+ „Mladi na djelu“.
Uz sve što su imali priliku vidjeti, odigrati, naučiti, iskustvo hodanja Nurmesom prekrivenim debelim slojem snijega na temperaturi od -25°C te mogućnost viđenja polarne svjetlosti je zaista bilo neprocjenjivo.

Fotografije možete pogledati klikom na poveznicu

« Travanj 2024 »