preskoči na sadržaj

Osnovna škola Nikole Tesle

 > Naslovnica

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje - 17. 11. 2023. godine

Autor: Alen Turjak, 17. 11. 2023.

Ususret obilježavanju državnog praznika - Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, u našoj smo školi obilježili navedeni dan i odali počast svim žrtvama rata, ratnih stradavanja i strahota koje su prekinule mnoge ljudske snove i sudbine.
Današnji smo dan obilježili prigodnom glazbom, od čega je najbitnije istaknuti djecu - Vukovarske golubiće, i njihove izvedbe pjesama u čast Vukovara, prigodnim tekstom "Priča o gradu" Siniše Glavaševića, likovnim i literarnim radovima učenika razredne i predmetne nastave, raznim prigodnim plakatima, panoima i paljenjem svijeća ispred škole. 
Nažalost, i danas se u svijetu, još uvijek, vodi veliki broj ratnih sukoba i prekinute su mnoge ljudske sudbine. Sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje opomena su čovječanstvu na razorno djelovanje rata, uništavanje gradova i prekinute mladosti mnogih ljudi. Odajemo počast svima koji su svoje živote dali za da bismo živjeli u miru.
Fotografije pogledajte klikom na poveznicu, a više od državnom prazniku saznajte klikom na "više". 

Zagreb – U sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice, 18. studenoga obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Bitka za Vukovar, tada pod vojnom opsadom Jugoslavenske narodne armije, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. i u njoj je sudjelovalo 1800 branitelja. Slomu obrane grada prethodili su tragični događaji s fatalnim posljedicama: u borbama u gradu i na širem području Vukovara poginulo je oko 1600 branitelja, a njih oko 600 ubijeno je nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima. Poginulo je i oko 1000 civila, a ranjeno je više od 2500 osoba. Uz to je u srpske koncentracijske logore odvedeno oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, dok je iz grada prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

Na dan 18. studenoga prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.

Zločin u Škabrnji izveden je planski, istodobno kada su pripadnici JNA i četnici divljali u okupiranom Vukovaru i u drugim područjima Hrvatske gdje su počinjeni zločini. Nakon oslobođenja Škabrnje u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja te povratka u Škabrnju, dodatni civili poginuli su od posljedica kretanja kroz minska polja. Tridesetdruga obljetnica stradanja Vukovara i Škabrnje bit će obilježena višednevnim prigodnim programima u Vukovaru i Škabrnji.

Središnja obilježavanja i u Vukovaru i u Škabrnji tradicionalno započinju 17. studenoga navečer paljenjem svijeća i molitvom – u Vukovaru ispred Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“, a u Škabrnji na početku Ulice 18. studenoga 1991. (izvor: https://www.sabor.hr/hr/press/priopcenja/18-studenoga-dan-sjecanja-na-zrtve-domovinskog-rata-i-dan-sjecanja-na-zrtvu)




Društvene mreže

e-Dnevnik

 

Portal Baltazar

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

e-rječnici
e-časopisi

 

 

Raspored sati

Za najmlađe

   

  

preskoči na navigaciju