Izložba Flora u vertikali

Autor: Željka Cvrković Karloci, 10. 11. 2021.

Povodom službenog otvorenja novoobnovljenog dijela školske zgrade OŠ Nikole Tesle, Mirkovci organizirana je izložba biljaka u holu škole pod nazivom Flora u vertikali. Izložba je bila otvorena za sve posjetitelje tijekom mjeseca listopada.

Stalna izložba Flora u vertikali postavljena je u prostranom hodniku novog dijela školske zgrade gdje svakodnevno pobuđuje zanimanje učenika i učitelja.

Izložbu Flora u vertikali možete proučiti preko sljedeće online knjige.

Kroz dugi niz godina u našoj školi se njegovala tradicija proučavanja, skupljanja i prešanja biljaka te izrada učeničkih herbarija. Svjesni važnosti brige i očuvanja okoliša pomalo se napušta ovakav način proučavanja prirode. Kako bi sačuvali stare herbarije za buduće generacije učenika odlučili smo se za ovaj projekt.

Brojni učenici tijekom niza godina ostavili su svoje najljepše primjere herbariziranih biljaka i tako pomogli u realizaciji ideje izrade školskog herbarija i herbariziranih biljaka u okvire. Kraj svake biljke nalazi se QR code preko kojeg se dolazi do stranice gdje se može detaljnije proučiti svaku biljka i vidjeti je u neposrednom okolišu.

Veliko hvala svim učenicima od vaših učiteljica Željke Cvrković Karloci i Mihaele Zec.

Kako bi mlade generaciji upoznali s pravilnim načinom skupljanja, prešanja i proučavanja biljaka u četvrtak 28. listopada učiteljice prirode Željka i Mihaela organizirale su radionicu Flora u vertikali za učenike trećih razreda. Učenici su odslušali kratko predavanje o povijesti herbarija, gdje se nalaze najveće zbirke herbarija te im je pokazano kako na pravilan način herbarizirati biljke.

Učenici su izrađivali osobne iskaznice za biljke koje mogu pronaći u svom okolišu. Do informacija o pojedinim biljkama dolazili su skeniranjem QR coda čime su pokazali spretnost u povezivanju tehnologije i proučavanja prirode.

Aktivnost na radionici.

Usvojeno znanje o biljkama provjerili su igranjem memorija te sudjelovanjem u interaktivnom kvizu. Evaluacijskim listićem su pokazali da im se radionica jako svidjela.

Svoje znanje o biljkama možete provjeriti ovdje.

Zahvaljujemo učiteljicama i učenicima na odvojenom vremenu i aktivnom sudjelovanju.

Učiteljice prirode i biologije: Željka Cvrković Karloci i Mihaela Zec