"Jedno od pet"

Autor: Vesna Batković, 26. 4. 2012.

U okviru Kampanje Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom "Jedno od pet", stručne radnice Obiteljskog centra VSŽ Ružica Branković, dipl. psih. i Tomislava Kolarević Miladinović, dipl. iur. održale su predavanje za roditelje prvih razreda pod nazivom "Uloga roditelja u sprječavanju i zaštiti djeteta od seksualnog nasilja". Nakon toga održana je radionica za učenike prvog razreda "Reci mami, reci tati".
Učenici su pogledali i edukativni crtani film "Kiko i ruka", koji naglašava zabranu bilo kakvog dodirivanja djece ispod donjeg rublja, a možete ga pogledati ovdje- Kiko i ruka.

O Kampanji:

U okviru Programa Vijeća Europe „Izgradnja Europe za djecu i s djecom“, koji uključuje borbu protiv seksualnog nasilja nad djecom specifičnim pravnim instrumentima i sveobuhvatnim aktivnostima za podizanje razine svijesti, 29. i 30. studenoga 2010. godine u Rimu je pokrenuta Kampanja Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom.

Svrha i cilj Kampanje
Svrha Kampanje je unaprjeñenje sustava zaštite djece od seksualnog nasilja.

Dva temeljna strateška cilja Kampanje su:
• promicanje potpisivanja, ratifikacije i provedbe Konvencije Vijeća Europe o zaštiti
djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja; i
• pružanje znanja i praktičnih rješenja za sprječavanje i prijavljivanje seksualnog nasilja
nad djecom i to djeci, njihovim obiteljima/skrbnicima i društvu, a time i podizanje
razine svijesti o stvarnim razmjerima seksualnog nasilja nad djecom.

Vijeće Europe je predvidjelo trajanje Kampanje u razdoblju od 4 godine.

U prilogu možete preuzeti Akcijski plan provedbe Kampanje Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog nasilja nad djecom u Republici Hrvatskoj.