20.11. Međunarodni dan djeteta

Autor: Vesna Batković, 20. 11. 2015.

Svrha obilježavanja Dana djece je promoviranje važnosti temeljnih ljudskih prava koja se odnose na maloljetnu djecu.

Učenici 4.a razreda obilježili su Međunarodni dan djeteta  radionicom i izradom panoa. Na školskom satu upoznali su se s dječjim pravima i obvezama, s posebnim naglaskom na zaštitu djece od internetskog nasilja.

Na taj dan se obilježava obljetnica prihvaćanja Deklaracije o pravima djeteta (1959.) I Konvencije o pravima djece (1989.) koje su donijeli Ujedinjeni  narodi.

Neka od dječjih prava pročitajte u nastavku....

Napisala: Nataša Eror 8.b

Na taj dan se obilježava obljetnica prihvaćanja Deklaracije o pravima djeteta ( 1959.) I Konvencije o pravima djece (1989.) koje su donijeli Ujedinjeni  narodi.

Prava preživljavanja – To su primjerice: pravo na život, pravo na odgovarajući životni standard, pravo na prehranu, pravo na smještaj, pravo na zdravstvenu pomoć.

Razvojna prava – To su primjerice: pravo na obrazovanje, pravo na igru, pravo na slobodno vrijeme, pravo na kulturne aktivnosti, pravo na informiranje, pravo na slobodu misli i izražavanja (vjere).

Zaštitna prava – To su primjerice: prava na zaštitu od zlouporabe, zapostavljanja i izrabljivanja, na zabranu dječjeg rada, zaštitu od droga, alkohola, duhana, na zaštitu djece izbjeglica, djece u oružanim sukobima, djece u zatvorima.

Prava sudjelovanja – To su primjerice: pravo na slobodno izražavanje svojih misli i pravo na udruživanje.

Napisala: Nataša Eror 8.b