5.10.- Svjetski dan učitelja

Autor: Vesna Batković, 4. 10. 2012.

Povodom Svjetskog dana učitelja, učenici su se probali zamisliti u ulozi učitelja ili ravnatelja škole. Rad učenice Martine Cvetković (7.a) objavljujemo na naslovnoj stranici, a ostale možete pročitati u odjeljku literarnih radova.

DA SAM JA UČITELJICA

Svi mi učenici želimo da smo barem ponekad učitelji. Imamo brojne ideje što bismo učinili da nas se pita. Tako i ja. Ima toliko puno stvari koje bih promijenila da sam učiteljica.

Da sam ja učiteljica bila bih jako strpljiva. Detaljno bih obradila svako gradivo. Učila bih učenike sve dok svima ne bude jasno. Danas malo djece voli čitati. Da sam ja učiteljica stalno bih djeci čitala knjige. Čitala bih ono što se njima sviđa. Za lektiru bi mogli izabrati štogod žele. Umjesto velikih ispita,  djeca bi pisala sastave. U sastavima bi pisali sve što znaju o toj temi. Da sam ja učiteljica matematika ne bi bila najgori predmet. Objasnila bih da bez matematike nema života- djeca ne bi znala koliko novca trebaju dati u trgovini ili koliko bombona ima u vrećici. Da sam ja učiteljica učili bi više o prirodi, zemlji i živom svijetu oko nas. Objasnila bih im da ne smiju zagađivati okoliš jer će  sve to imati loše posljedice. Svi u školi morali bi učiti barem dva strana jezika jer će nam to u budućnosti trebati.  Da sam ja učiteljica učila bih svako dijete razgovijetno čitati i pisati. Učila bih svu djecu da se pristojno ponašaju, da poštuju pravila i kućni red. One malo starije učenike upoznala bih s problemima odrastanja. Da sam ja učiteljica ne bi bilo boljih i lošijih učenika. Svi bi oni bili jednaki. Svatko može biti odlikaš samo ako bude pažljiv i sluša na satu. Za svakog učenika imala bih strpljenja te bih sa svakim  razvila kutak povjerenja. Naučila bih ih da se međusobno poštuju i da si pomažu, da si postanu prijatelji. Upoznala bih ih s njihovim pravima, obavezama i dužnostima. Svakom učeniku posebno bih objasnila ono što mu nije jasno. Od svakoga bih tražila da ima svoje mišljenje i svoj stav, te da ga se nikada ne boji reći. Učila bih djecu da ne prave razliku između sebe bez obzira na socijalni status. Najvažnije od svega, učila bih ih da su svi jednakovrijedni bez obzira na rasu, spol, dob, socijalni status i nacionalnost.

Eh, da sam ja učiteljica učinila bih puno toga, ali do tada moram se pozabaviti svojim školskim obvezama. Tko zna, možda jednog dana i postanem učiteljicom.

« Travanj 2024 »