Školski medni dan- 7.12.2021.

Autor: Vesna Batković, 7. 12. 2021.

Školski medni dan je program koji se provodi u prvim razredima osnovnih škola, s ciljem promocije hrvatskog pčelarstva. Obilježava se na dan Sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara. I naši su prvašići učili o važnosti i značaju pčelarstva za cjelokupni ekosustav, a na poklon su dobili vrećice s promotivnim materijalima te teglicom meda, kojeg nam je ove godine dostavio OPG Smolić Nikola iz Vinkovaca.

Program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka

Svrha provedbe Programa je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebno zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti, budući da 84 % biljnih vrsta i 76 % proizvodnje hrane u Europi ovisi o oprašivanju koje obavljaju domaće i divlje pčele.

Budući da je u ranoj razvojnoj fazi djece moguće oblikovati njihove prehrambene navike s ciljem  trajnog povećanja  udjela meda u njihovoj prehrani, Program će se  provoditi u prvim razredima  osnovnih škola. Med koji će se dodijeliti učenicima prvih razreda osnovnih škola bit će zapakiran u Nacionalnu staklenku za med. Uporaba Nacionalne staklenke za med dovodi do prepoznatljivosti proizvoda i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu. Programom je predviđena  i promocija hrvatskog pčelarstva kroz promociju meda lokalnih proizvođača (med hrvatskih pčelinjaka), čime im se daje primjeren značaj te se doprinosi zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe.

Izvor: https://www.apprrr.hr/program-skolski-medni-dan-hrvatskih-pcelinjaka/