Obilježen Dan učitelja - 5. 10. 2021.

Autor: Alen Turjak, 5. 10. 2021.

U utorak 5. listopada 2021. godine obilježili smo Dan učitelja.

Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni.

Učiteljica Katarina Duspara i ravnatelj Alen Turjak danas su posjetili Gradonačelnika Vinkovaca, Ivana Bosančića, koji ime je, kao i svim prisutnim učiteljima i ravnateljima osnovnih škola Grada Vinkovaca, čestitao današnji dan te uručio prigodni poklon. Također, ravnatelj je posjetio i župana, Damira Dekanića, s ostalim ravnateljima županijskih škola koji im je također čestitao današnji dan.

Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti i izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju.

Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj.

Obrazovna internacionala (EI), svjetska federacija sindikata stručnjaka u obrazovanju sa sjedištem u Bruxellesu, čvrsto vjeruje da Svjetski dan učitelja treba biti međunarodno priznat i obilježavati se u cijelom svijetu. Napori Obrazovne internacionale i njene 401 članice doprinijeli su međunarodnom priznanju i obilježavanju toga dana širom svijeta (izvor: skolskiportal.hr).

Poticajne karakteristike odličnog učitelja pročitajte klikom na "više".

Uvijek je bilo zanimljivo raspravljati da li je ‘moj’ učitelj ili učiteljica bolja od ‘tvojeg’. Uvijek se oko tog pitanja vode i rasprave, ali kakogod ipak je to pogled iz ‘tvog kuta’. Zato je zanimljivo pročitati ove natuknice američkog pedagoga.

ŠTO IZDVAJA ODLIČNOG UČITELJA OD DOBROG UČITELJA?

Dobri učitelji predaju svoj predmet. Njihovi učenici dobro prolaze na ocjenjivanjima.

■ Odlični učitelji pripremaju svoje učenike za budućnost.

Dobri učitelji imaju visoka očekivanja od svojih učenika.

■ Odlični učitelji imaju visoka očekivanja za sebe.

Dobri učitelji su svjesni svog okruženja. Njihove učionice su dobro podmazani strojevi.

■ Odlični učitelji odabiru svoje bitke. Oni znaju da bi svaki učenik trebao biti tretiran pravedno, ali ne nužno jednako.

Dobri učitelji imaju učenike koji stvaraju.

■ Odlični učitelji prepoznaju odgovornost za ono što njihovi učenici proizvode.

Dobri učitelji razmišljaju o sebi i svom poslu.

■ Odlični učitelji se ugledaju na svoje kolege, administratore, čitaju knjige i članke da bi postali bolji. Najvažnije od svega, oni se okreću samima sebi u potrazi za odgovorima.

Dobri učitelji se trude poboljšati sami sebe.

■ Odlični učitelji motiviraju svoje kolege da bi postali bolji.

Dobri učitelji pružaju konzistentne povratne informacije.

■ Odlični učitelji posjeduju razvojni mentalitet i kontinuirano se trude.

Dobri učitelji stižu u školu na vrijeme i obavljaju sve svoje dužnosti i obaveze.

■ Odlični učitelji rade sve što je u njihovoj moći za svoje učenike i svoju školu. Oni nikada ne odustaju i nikada se ne osvrću na radno vrijeme.

Dobri učitelji uživaju poštovanje svojih učenika.

■ Odlične učitelje njihovi učenici vole.

Dobri učitelji poznaju svoje učenike.

■ Odlični učitelji poznaju svoje učenike bolje nego poznaju same sebe.

…………………………..

Napomena:

Autor teksta je Reed Gillespie, dugogodišnji američki pedagog, posebno je okupiran progresivnim obrazovanjem i modernijim modelima ocjenjivanja (izvor: brilliant-insane.com).